انواع روش انجام مقاله علمی پژوهشی

 یکی از پر اهمیت ترین مسائل در رابطه با علم و فناوری دست پیدا کردن به مقاله علمی معتبر و با کیفیت بالا می باشد. با دسته بندی مقاله های علمی به انواع و اقسام متعدد هر کدام از آنها می توانند زبان و مخاطب خود را به دست آورند. موسسه ترسيم دانش با بهره گيري از مشاوران و اساتيد به نام آمادگي خود را براي مشاوره اعلام مي دارد.

  ***پژوهشگر گرامي با تكميل فرم زير با متخصصين و حرفه اي ها در رشته خود ارتباط بگيريد***


  ***كار خود را به متخصصان و حرفه‌اي ها واگذار كنيد***
  ***** پژوهشگر گرامي جهت مشاوره رايگان فرم زير را تكميل نمائيد در كمترين زمان با شما تماس گرفته مي شود! *****


  بنابراین می توان  مقاله علمی را از لحاظ هدف،  موضوع و زبان،  نحوه ارسال آن و مخاطب به انواع و اقسام متعدد به دسته بندی کردن پرداخت.  علت متنوع بودن این موضوع  بر اساس ارتباط میان پژوهشگران، دانشجویان،  کارشناسان و مخاطبان در حال حاضر مقاله علمی محسوب می شود. پس به دلیل اینکه مجله های علمی به روزترین اطلاعات را در رابطه با حوزه های علمی فراهم می کند دانشجویان باید با ساختار مقاله علمی آشنایی پیدا کنند به دلیل اینکه باعث می شود دانشجویان در حوزه های زیر بهتر عمل کنند:

  ۱.  می‌توانند بدون مطالعه کلیه مقالات و اطلاعات متعددی را به استخراج کردن بپردازند.

  ۲.  می توانند قسمت های الزامی و پر اهمیت یک مقاله را نسبت به قسمت های کم اهمیت  شناسایی کنند.

  ۳.  می توانند یک مقاله علمی را ازنظر نظم دهی و ارائه اطلاعات مورد بررسی قرار دهند.

   در نتیجه آشنایی با ساختار مقاله علمی باعث می شود دانشجویان نتیجه تحقیق های خود را در قالب یک مقاله علمی ارائه دهند.

  انجام مقاله علمي پژوهشي

  انجام مقاله علمي پژوهشي

  انواع و اقسام مراحل انجام مقاله علمی از نظر نحوه نوشتار

   مقاله علمی از نظر نحوه نوشتار دارای انواع متعددی می باشد که می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  –  مقاله تحقیقی یا پژوهشی

  –  مقاله مروری

  –  کیس ریپورت

  انجام مقاله علمی تحقیقی یا پژوهشی

   شایع ترین نوع مقاله  می باشد که  به‌شکل ژورنال و کنفرانس ها برای انجام پایان نامه و ایجاد یک نوآوری بخصوص برای مقاله علمی انتشار می یابد.  اهمیت مقاله پژوهشی با نوآوری دارای ارتباط مستقیم می باشد.  اغلب محققان برای شروع مقاله نویسی از مقاله پژوهشی بهره گیری می کند. مقاله تحقیقی دارای ساختار بخصوصی می باشد که به ترتیب شامل موارد زیر می شود:

  – عنوان

  –  خلاصه نویسی

  –  مقدمه مقاله

  –  بازگو کردن موضوع

  –   چهارچوب ها و مبانی نظری

  –   فرضیات یا سوالات

  –  اطلاعات کسب شده و نتایج آن

  –  بحث و گفت و گو و نتیجه گیری

  -منابع مقاله  تحقیقی

  مقاله مروری چيست؟

  مقاله مروری دارای هدف یادآوری کردن، ارزیابی،  طبقه بندی و  آسیب شناسی کارهای مشاوره قبلی می باشد.  نویسنده در این رابطه برای جمع‌آوری اطلاعات یک فرضیه، خط علمی مشخص و نظریه بخصوصی را  معین می کند. در مقالات مروری نویسنده باید برای نوشتن موضوع مورد نظرجهت انجام مقاله تسلط کافی داشته باشد و چندین مقاله تحقیقی را در رابطه با مقالات انتشار دهد.  برای انجام مقاله مروری باید به چندین نکته اهمیت داد که شامل موارد زیر می شود:

  انجام مقاله علمي پژوهشي

  انجام مقاله علمي پژوهشي

  –  اگر در سال های اخیر دوره و مرور داشته‌اید انجام مجدد آن چندان جالب و علمی نمی باشد.

  –  تعداد مقاله های دور شده عدد معینی ندارند ولی در مقاله مروری حداقل ۵۰ عنوان باید دارای اعتبار باشد. در این مقاله تعداد کلمات می تواند تا ۵ هزار کلمه هم باشد.

  –   مقاله مروری احتیاجی به نوآوری علمی ندارد بلکه احتیاج به نوآوری نوشتاری و برجسته سازی مفاهیم در متن های دوره شده دارد.

  –  معمولاً در مقاله مروری توسط ژورنال ها از محققانی که در این رابطه  مقاله معتبر خود را  انتشار داده اند، نگارش آن درخواست خواهد شد. مقاله های مروری به طور کلی دارای دو دسته هستند که شامل موارد زیر می شود:

  ۱.  استدلالی و انتقادی

  ۲.  فراتحلیلی

  مقاله های مروری استدلالی و انتقادی برای انجام مقاله علمی

   در مقاله استدلالی انتقادی که به آن مقاله غیر نظام‌مند و یا دوره روایتی هم می گویند پژوهشگر یا نویسنده موضوع یا به سوال هایی را طراحی می‌کند و با یک شیوه کتابخانه ای به جستجوی ادبیات مربوط به آن می‌رود و با گردآوری داده‌ها و اطلاعات کسب شده  به نتیجه گیری می رسد.  پس در این گونه مقاله مروری آن چیزی که مورد اهمیت قرار می گیرد طراحی مسئله، بازگو کردن حکم و دستیابی به یک نتیجه قطعی طبق یک شیوه مطالعاتی نظام می باشد.  اینگونه مقاله  طبق هدفی که دارند می توانند به دو شکل نوشته شود  که می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  ۱.  مقاله مروری نظری

  ۲.  مقاله مروری انتقادی

  مقاله های مروری نظری چيست؟

   در مقاله های مروری نظری نویسنده یک موضوع نظری را طراحی می‌کند.  بعد از طراحی موضوع اصلی،  تصمیم خود را بازگو می کند و بعد از آن روش شناسی یا شیوه مطالعه خود را ذکر می‌کند. پس از آن مفهوم های خود را توضیح می دهد و در رابطه با موضوع خود مبانی نظری را به دوره کردن می‌پردازد و سپس طبق مبانی نظری و اطلاعات خود گفت و گو  نتیجه گیری می کند و در آخر منبع خود را بازگو می کند.  ساختار مقاله مروری نظری شامل موارد زیر می شود:

  –  عنوان مقاله

  –  خلاصه نویسی

  –  مقدمه مقاله

  –  بازگو کردن موضوع

  –  صادر کردن حکم

  –  توضیح مفهوم ها

  –  روش روانشناسی در مقاله

  –  مبانی نظری در مقاله

  –  نتیجه گیری در رابطه با مبانی نظری

  –  گفت و گو و نتیجه گیری

  –   ارائه دادن منابع

  مقاله های مروری انتقادی برای انجام مقاله علمی پژوهشی داخلی

   در مقاله مروری اعتقادی نویسنده یک عملکرد قابل بررسی و انتقادی را با یک منبع بخصوص و یا موقعیت انتخاب می کند. اکثر افراد عقیده دارند که نقد و بررسی به معنای مخالفت با طرز فکر طرف مقابل می باشد.  در صورتی که انتقاد کردن می‌تواند جنبه منفی و مثبت و یا هر دو را داشته باشد.  بنابراین آن چیزی که در انتقاد و مخصوصاً مقاله های انتقادی دارای اهمیت می باشد سوگیری استدلالی منتقد می باشد که در یک قالب حکم طراحی می شود.

   در مقاله مروری انتقادی در آغاز کار نویسنده با یک مطالعه منظم حقیقت ها، نکات مهم،  یا باورهای اصلی منبع مورد بررسی خود را  کشف و آن را درک می‌کند و سپس مقاله خود را شروع می کند.  آن چیزی که معمولاً در این گونه مقاله در مقدمه از آن چیزی که بازگو می‌شود این است که منبع مورد نظر به شکل کامل معرفی شود و بعد از آن هدف مطالعه برای انجام مقاله بازگو می‌شود.  قضاوت در رابطه با مسئله و موضوع، منابع،  موقعیت و موضوع مورد نظر به شکل حکمی یادداشت می‌شود و پس از آن هدف ها در آن مطرح می‌شود.  ساختار اصلی مقاله مروری به ترتیب شامل موارد زیر می شود:

  – عنوان مقاله

  –  خلاصه نویسی

  –  مقدمه مقاله

  –  صادر کردن حکم

  –  شیوه یا عملکرد مطالعاتی

  –  ساختار نقد و بررسی

  –  نتیجه گیری در مقاله

  –  ارائه منابع

  آموزش مقاله مروری فراتحلیلی

   مقاله مروری فراتحلیلی نوعی از تحلیل و تجزیه داده ها محسوب می شود که در آن نتیجه کلی چندین مطالعه با یکدیگر جمع می‌شود و به عنوان یک مطالعه کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. استفاده از این مقاله و با نتیجه گیری و اطلاعات کسب شده از چندین منبع آنها را با یکدیگر ترکیب می کنند. سپس در این مقاله باید منابع و شیوه ترکیب شدن آنها با یکدیگر پرداخت.

    ساختار اصلی مقاله مروری فراتحلیلی به این شکل می باشد که در آغاز کار نویسنده مقدمه خود را طرح می‌کند و سپس موضوع خود را بازگو می کند.  بعد از آن هدف های اصلی تحقیق خود را مطرح می‌کند و مفهوم خود را توضیح می دهد.

  کیس ریپورت مقاله علمی چیست؟

  کیس ریپورت مقاله ای از اطلاعات پراهمیت و جزو یافته های مهم پژوهش صورت گرفته می باشد که اشکالات اثبات شده یا سیاست کلان را شامل می شود. اینگونه مقاله دارای اهمیت فراوانی می باشد و از لحاظ علمی ارزش بسیاری دارد. به همین خاطر معمولا نویسندگان آن اکثرا اشخاص مشهور و دارای اعتبار هستند که ژورنال ها را برای تجزیه و تحلیل اینگونه مقالات در اولویت می گذارند.

  قیمت انجام مقاله علمی پژوهشی

   قیمت انواع مقاله پژوهشی بستگی به رشته دانشجویان دارد که دانشجویان می توانند با استفاده از موسسه ترسیم دانش این مقاله را با بهترین کیفیت و قیمت مطلوب تهیه کنند.

  دیدگاهتان را بنویسید