مراحل دفاع از مجوز رساله دکتری( پروپوزال)

 بر اساس گفت و گو های صورت گرفته در شورای تحقیقی دانشگاه در رابطه با  مجوز دفاع رساله دکترا با هدف افزایش کیفیت تحقیق دانشگاه و طبق آیین نامه دکترا وزارت علوم پژوهش موارد زیر را برای مراحل دفاع از رساله دکتری(پروپوزال)در نظر گرفته است:

  ***پژوهشگر گرامي با تكميل فرم زير با متخصصين و حرفه اي ها در رشته خود ارتباط بگيريد***


  ***كار خود را به متخصصان و حرفه‌اي ها واگذار كنيد***
  ***** پژوهشگر گرامي جهت مشاوره رايگان فرم زير را تكميل نمائيد در كمترين زمان با شما تماس گرفته مي شود! *****


   طبق قانون آیین نامه دکترا وزارت علوم  پژوهشی و فناوری جهت مجوز دفاع رساله دکترا چاپ حداقل یک مقاله در مجلات علمی تحقیقی با نمایه دارای اعتبار تصویب کرده است.  علاوه بر این شورای تحقیق دانشگاه تصویب مجوز دفاع رساله دکترا برای دانشجویان نیمسال اول به بعد و همچنین دانشجویانی که از طرح پژوهش خود پس از نیم سال دوم دفاع کرده باشد پذیرش می‌شوند و در مجلات معتبر به چاپ می‌رسد. موسسه ترسیم دانش سعی دارد با استفاده از این مقاله دانشجویان را با مراحل مجوز دفاع کارشناسی ارشد و دکتری آشنا کند.

  مجوز دفاع کارشناسی ارشد

  مجوز دفاع کارشناسی ارشد

  مراحل صدور مجوز دفاع رساله  کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان

   مراحل صدور مجوز دفاع رساله دکتری برای دانشجویان نیمسال اول به بعد و همچنین دانشجویانی که  پروپوزال خود را پس از نیمسال دوم به دفاع پرداخته باشند به شکل زیر ابلاغ خواهد شد:

  –  شرایط صدور مجوز قطعی: کسب پذیرش و یا چاپ یک مقاله در مجله های علمی تحقیقی دارای اعتبار بین المللی با رتبه ۱ تا ۵۰ درصد در لیست JCR

  –  شرایط صدور مجوز مشروط: فراهم کردن پذیرش یا چاپ یک مقاله معتبر در مجله های علمی تحقیقی با رتبه ۵۱ تا ۱۰۰ در لیست JCR  یا در لیست مجله های نمایه شده

   قانون اول جهت مجوز دفاع کارشناسی ارشد و دکترا:  در رشته علوم انسانی و هنر پذیرش و یا چاپ یک مقاله معتبر مجوز علمی تحقیقی وزارت علوم پژوهش جزوه یکی از شرایط صدور مجوز برای دانشجویان نیمسال اول کارشناسی ارشد  که پروپوزال خود را پیش از آغاز نیمسال دوم دفاع کرده باشد محسوب می شود.

   قانون دوم جهت مجوز دفاع کارشناسی ارشد و دکترا:  در موارد بخصوص صادر شدن مجوز با هماهنگی معاونت تحقیقی دانشگاه و مدیر تحقیق مشکلی ندارد.

  شرایط دریافت مجوز دفاع کارشناسی ارشد و تسویه حساب دکترا

   شرایط تسویه حساب تحقیق برای دانشجویانی که با مجوز دفاع کارشناسی ارشد و دکترای از پروپوزال دفاع کرده اند شامل موارد زیر می شود:

  –  فراهم کردن رسید یک مقاله برای داور های مجلات  معتبر علمی تحقیقی با رتبه ۱ تا ۵۰ درصد در لیست JCR  با استفاده از تاییدیه استاد راهنما.

  –  پانویس: رتبه JCR  رتبه مجله علمی تحقیقی به درصد در لیست سالانه که به پایگاه های اطلاعات علمی با معیار ضریب تاثیر تعلق دارد.

  مجوز دفاع رساله دکترا

  مجوز دفاع رساله دکترا

  هدف از بخشنامه جهت مجوز دفاع  رساله دکترا

   بر اساس قوانین و آیین نامه چاپ یک پایان نامه در مجلات ایندکس جزو ملاک هایی برای دریافت مجوز دفاع کارشناسی ارشد قطعی می باشد. برای دانشجویان مقطع دکترا تحقق پیدا کردن چنین عواملی بسیار  مشکل می باشد. این امر هنگامی دشوارتر می شود که در آیین نامه ذکر شود که این مجله باید با رتبه ۱ تا ۵۰ درصد در لیست JCR  قرار بگیرد.  بدین معنا که اگر مجلات هر حوزه علمی را طبق اچ ایندکس  ساماندهی کنیم تنها ۵۰ درصد از مجلات که بسیار معتبر هستند  ملاک قرار دارند.

  این عوامل می‌تواند باعث افزایش رتبه علمی دانشگاه و شهرت استادان آن شود ولی به دست آوردن چنین موقعیتی احتیاج به اقدامات و تسهیل گیری هایی  از طرف دانشگاه می باشد. برای اینکه دانشجویان بتوانند مقالات خود را در چنین لحظاتی به چاپ برساند به عقیده مشاوران پژوهش باید شرایط زیر را انجام دهند:

  –  در ابتدا باید موضوع تحقیق را در مرزهای دانش مورد انتخاب قرار دهد.

  –  مورد انتخاب قرار دادن موضوع جنبه بین المللی

  –  برای مقالات خود از روش شناسی  شکل دقیق استفاده کنند.

  –  نتایج به دست آمده از اطلاعات قابلیت اتکا داشته باشد.

  –  دانشجویان قادر به نگارش علمی به زبان انگلیسی باشند.

  –  کارشناسان تیم تحقیق جنبه بین المللی در مجلات معتبر در رابطه با رشته مورد نظر را داشته باشد.

  –   دانشجویان برای انجام مقاله خود فرصت کافی داشته باشند.

   به دلیل اینکه به دست آوردن چنین موقعیتی بسیار مشکل می باشد پس در آیین نامه،  صدور مجوز دفاع کارشناسی ارشد و دکترا فراهم شده است دانشجویان می توانند به راحتی به آن دست پیدا کنند.

   بر اساس قوانین اگر دانشجو بتواند در مجله های معتبر علمی با رتبه ۵۱ تا ۱۰۰ درصد در لیستJCR پذیرش را کسب کنند می توانند مجوز دفاع کارشناسی ارشد یا دکترا را دریافت کنند. استادان این شرایط را تا حدودی برای دانشجویان سخت گرفته اند به دلیل اینکه تمامی مجلاتی که در لیستJCR  هستند سخت‌گیری‌های بخصوصی در رابطه با پذیرش مقاله دارند و دانشجو باید زمان کافی برای به چاپ رساندن مقاله خود داشته باشد.

   موسسه ترسیم دانش به دانشجویان رشته فنی مهندسی و علوم پزشکی  توصیه می کند که از آغاز ترم اول دکترا به شکل جدی به فکر مقاله خود باشند تا بتوانند بدون مشکل پایان نامه خود را به پایان برساند.

   البته دانشجویان رشته علوم انسانی و هنر می تواند حداقل یک مقاله را در لیست نشریات دارای اعتبار با دریافت مجوز علمی تحقیقی داشته باشد. این رشته ها می توانند در این مجلات علمی مجوز دفاع کارشناسی ارشد را دریافت کنند.

  نکات پراهمیت در رابطه با مجوز دفاع کارشناسی ارشد و دکترا

  بر اساس آیین‌نامه دانشگاه‌ها دانشجویانی که از مجوز دفاع کارشناسی ارشد بهره گیری کرده اند نمی توانند با معاونت تحقیق به تسویه بپردازند مگر اینکه از مقاله خود یک پرینت سابمیت به مجله معتبر ایندکس ارائه دهند.  البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در کنار مقاله در مجله های معتبر تحقیقی با رتبه ۵۱ تا ۱۰۰ درصد در لیست JCR  یا علمی تحقیقی باید ثابت کنند که مقاله آنها در مجله معتبر JCR  به سابمیت رسیده است.

  یکی از ایده آل ترین روش ها برای این که دانشجو بتواند دو مقاله داشته باشد  اولین قدم این است که از همان آغاز کار در علمی تحقیقی اقدام کنند و قدم دوم این است که مقاله را به  مجله های JCR  ارسال کند و  از سابمیت مقاله پرینت بگیرد تا بتواند در هنگام تسویه از آن استفاده کنند.

  جهت دریافت مجوز دفاع رساله دکترا دانشجویان باید چه مراحلی را طی کنند؟

   جهت دریافت مجوز رساله دکترا دانشجویان باید  مراحل زیر را انجام دهند:

  ۱. به ثبت رساندن تمامی نمرات آموزشی و  آزمون جامع در سیستم

  ۲.  دریافت واحد مقاله در نیمسال اول که در آن درخواست مجوز دفاع  رساله دکترا کرده‌اند.

  ۳.  به ثبت رساندن پروپوزال در سیستم

  ۴.  تسویه کامل مالی جهت دریافت مجوز دفاع رساله دکترا

   مدارک مورد نیاز جهت دریافت مجوز دفاع رساله دکترا

   دانشجویان باید  جهت دریافت مجوز رساله دکترای خود مدارک زیر را به همراه داشته باشند:

  –  به همراه داشتن اصل پایان نامه

  –  کلیه مقالات به چاپ رسیده یا تاییدیه آنها

  –  دریافت کردن فرم مجوز دفاع رساله دکترا  همراه با تاریخ دفاع

  –  همراه داشتن کارنامه دوره های آموزشی

  –  ارائه فرم ارزشیابی

  –  فراهم کردن فرم تغییر عنوان(اگر عنوان تغییر پیدا کرد)

  –  ارائه فرم اصلاح و ویرایش پایان نامه

  –  دریافت حکم داور خارجی جهت مجوز دفاع رساله دکترا

   بعد از اینکه دانشجو  تمامی مراحل پیش از مجوز دفاع رساله دکترا را انجام داد باید مراحل زیر را  انجام دهد:

  –  فراهم کردن فرم اعلام کفایت مقاله به استادان راهنما برای دریافت تاییدیه و پیشنهادات اساتید

  –  بعد از کامل کردن فرم اعلام کفایت دانشجو باید آن را برای تصویب در جلسه به دانشکده ارسال کنند.

  –  بعد از این که دانشجو از داوران تاییدیه را دریافت کرد به کمیته اعلام وصول را تحویل می دهند.

  دیدگاهتان را بنویسید