اصول و قواعد انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و دکترا

انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و دکترا دارای اصول و قواعد  مشترک در شیوه پژوهش می باشند.  اشخاصی که به قواعد شیوه پژوهش آشنا باشد به راحتی می توانند به انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و نگارش آن بپردازند.

  ***پژوهشگر گرامي با تكميل فرم زير با متخصصين و حرفه اي ها در رشته خود ارتباط بگيريد***


  ***كار خود را به متخصصان و حرفه‌اي ها واگذار كنيد***
  ***** پژوهشگر گرامي جهت مشاوره رايگان فرم زير را تكميل نمائيد در كمترين زمان با شما تماس گرفته مي شود! *****


  اکثر دانشجویان هنگام انجام پروپوزال رساله دکترا و کارشناسی ارشد خود موفقیت به دست نمی آورند و نتیجه مناسبی را کسب نمی کنند و علت آن هم این می باشد که اطلاعات کافی از شیوه تحقیق،  نحوه جمع آوری منابع و پیدا کردن مقالات بیس، کنترل زمان و شیوه نگارش درست قسمت متعدد پروپوزال ندارند.

  انجام  پروپوزال کارشناسی ارشد و دکترای یکی از چالش برانگیز ترین قسمت های پایان نامه محسوب می شود. به دلیل اینکه ایده اصلی، شیوه و هدف از انجام کار،  موضوعی که به پژوهش آن می پردازید باید در پروپوزال ذکر شود و باید به اندازه حرفه‌ای باشد تا علاوه بر این که بتوانید تاییدیه اساتید را دریافت کنید بلکه باید با موفقیت آن را اجرا کنید و نتیجه دقیق و کاربردی را به دست آورید.

   پروپوزال معمولا مخصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. در مقطع کارشناسی انجام پروپوزال برای دانشجویان الزامی نمی باشد ولی در بعضی از دانشگاه ها امکان دارد انجام پروپوزال کارشناسی ضرورت داشته باشد.

  انجام پروپوزال کارشناسی ارشد

  انجام پروپوزال کارشناسی ارشد

   موسسه ترسیم دانش انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و دکترا را با ایده‌آل‌ترین  و حرفه ای ترین موضوع برای دانشجویان ارائه می دهد. دانشجویان می توانند انجام پروپوزال رساله دکترای خود را با قیمت مطلوب به این موسسه بسپارند.

  نحوه انتخاب موضوع و نگارش انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و دکترا

   بعد از انتخاب کردن موضوع تدوین و نگارش پروپوزال به شکل اصولی یکی از الزامات پر اهمیت در پایان نامه در مقطع های کارشناسی ارشد و دکترا محسوب می شود.  موسسه ترسیم دانش با دارا بودن متخصصین فارغ التحصیل در رشته های متعدد از دانشگاه های کشور می باشد که به دانشجویان آموزش طرح تحقیق و انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و دکترا به شکل حرفه ای برای آنها ارائه می دهند.

  تعریف پروپوزال

   پروپوزال قالب کلی تحقیق می باشد و  پیش نویسی از طرح اصلی پژوهش های مد نظر را برای پژوهشگران نشان می دهد.  دانشجویان با انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و دکترا هدف خود را از انجام تحقیق به داوران علمی دانشگاه اعلام می‌کنند و اگر شرح و توصیف شان، سوالات مورد تحقیق و نتیجه آن پژوهش مورد تایید قرار گیرد موضوع پایان نامه به اسم دانشجو به ثبت خواهد رسید تا او به تحقیق آن موضوع بپردازد و پایان‌نامه خود را بتواند ارائه دهد.

   کلمه پروپوزال یک نوع واژه لاتین محسوب می شود که به معنی طرح اولیه می باشد.  انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری  نقش پر اهمیتی در فرایند تحقیق دارند که اگر به صورت دقیق به آن پرداخته شود راه پژوهشگران به مقصد راحت‌تر خواهد شد.

  ساختار اصلی انجام پروپوزال کارشناسی ارشد

  ساختار اصلی انجام پروپوزال کارشناسی ارشد دارای  بخش های متعددی می باشد که می توان به موارد زیر اشاره داشت:

  انتخاب موضوع جهت انجام پروپوزال کارشناسی ارشد یا دکتری

   انتخاب موضوع جهت انجام پروپوزال رساله دکترا یا کارشناسی ارشد در رشته تخصصی  به صورت بخصوص و محدودتر صورت می‌گیرد. دانشجویان با در نظر داشتن کلیه درس ها در این دوره تحصیلی و تامل درست بر مبحث های آن به پرسش های مطرح شده در رابطه با آن و همچنین دغدغه‌های ذهنی خود می‌پردازد و طبق علاقه و اشتیاق خود به انتخاب پروپوزال رساله دکتری و کارشناسی ارشد می پردازد.

  تا در مراحل پژوهش بتواند از آن لذت ببرد به دلیل اینکه باید از ساعت های طولانی را بر روی موضوع مورد نظر خود کار کند. داشتن علاقه به  انتخاب موضوع و انجام پروپوزال رساله دکترا یا کارشناسی ارشد باعث می شود محقق برای انجام پژوهش ها به صورت هدفمند عمل کند و نتیجه ایده آل تری به دست آورد.  توصیه می شود در هنگام انتخاب موضوع حتماً با استاد راهنما در دانشگاه مشورت کنید تا پایان نامه شما یک برطرف کننده تکلیف سطحی نباشد بلکه دارای جذابیت کاربردی و دقیق باشد و به برطرف کردن مشکلات پراهمیت جامعه بپردازد.

  انتخاب عنوان جهت انجام پروپوزال دکترا  یا کارشناسی ارشد

   انتخاب عنوان مطلوب جهت انجام پروپوزال دکتری یا کارشناسی ارشد جزو پر اهمیت ترین عامل برای جذب مخاطبین و سایر قسمت‌های آن می باشد و در موفقیت پروپوزال حائز اهمیت می باشد. دانشجویان باید توجه داشته باشند که عنوان جذاب و کامل را انتخاب کنند و خیلی طولانی یا کوتاه نباشد. علاوه بر این عنوان باید با موضوع پروپوزال تناسب داشته باشد و مفهوم کلی را به ذهن مخاطبین برساند.

  اصلاحات علمی انجام پروپوزال رساله دکتری

   در مطالب علمی  تعداد فراوانی کلمات تخصصی وجود دارد که امکان دارد خواننده با آن آشنایی نداشته باشد پس الزامی می باشد که نویسنده اینگونه واژه ها را به شکل کامل شرح دهد و درتوصیف آن از منبع های معتبر بهره گیری کند.

  مقدمه در انجام پروپوزال رساله دکتری

   مقدمه در انجام پروپوزال رساله دکترا در رابطه با ایده کلی محقق شروع می‌شود و دانشجویان باید زمینه تحقیق خود را شرح دهند. شرح و توصیف در رابطه با اهمیت موضوع تحقیق  و استدلال شما در رابطه با ضرورت موضوع طراحی شده در پروپوزال تفکر خواننده را به طرف راه پژوهش هدایت می کند. با توجه به آنها می توانید آمادگی ورود به بحث و گفت و گو اصلی را ایجاد کنید.

  طرح مسئله جهت انجام پروپوزال دکتری

   طرح مسئله جهت انجام پروپوزال دکترا باید دارای تازگی و نوآوری باشد و باید به مسئله پر اهمیت بپردازد.  در این قسمت باید معین شود که پژوهشگر به دنبال برطرف کردن چه مسئله ای می باشد و هدفش از طراحی کردن موضوع و سوال پروپوزال چه می باشد و پرداختن به آن و ارزیابی راه حل های متعدد در آن حوزه چه منفعتی را برای خواننده دارد.

  شرح این گونه موارد باید آنقدر دقیق و قابل درک باشد که استادانی که باید موضوع پروپوزال مورد تایید قرار دهد قانع شوند که این پژوهش توانایی ارزیابی علمی و عملی را دارا می باشد.  بعضی از نکات پر اهمیت که توجه به آن در طراحی مسئله الزامی می باشد شامل موارد زیر می شود:

  –  شرح کامل شفاف موضوع و توضیح عوامل مبهم آن

  –  شرح تاثیرات مسئله در جامعه

  –  توصیف کامل ارزش موضوع و ضرورت انجام پژوهش

  –  توضیح تاثیر مثبت تحقیق در برطرف کردن مسائل و فواید آن

  –  معین کردن محدوده زمانی و ابعاد پژوهش

  –  بیان کردن اسم گروه ها و نهادها از نتایج تحقیق

  –  بازگو کردن پژوهش‌های صورت گرفته در داخل و یا خارج از کشور و علت تمایز داشتن این پژوهش را از یکدیگر

  –  داشتن دقت و نظم و پیوستگی در توصیف  مسئله

  –  مشخص کردن هدف پژوهش و متغیرهای مد نظر پژوهشگر(متغیرهای کمی و کیفی)

  ابزار های جمع آوری شده و شرح داده ها

   نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد یا دکترا احتیاج به اطلاعات کلی و ابزارهای مطلوب دارد. کتابخانه و اسناد تاریخی معتبر جزو الزامات کار پژوهش می باشد. ولی اگر این گونه ابزارها کافی نبودند می توانید از شیوه های مصاحبه، آزمایش و غیره برای گردآوری اطلاعات بهره‌گیری کنید.

  اهداف پژوهش در پروپوزال

  در انواع پژوهش هدف های بخصوصی و متعددی موجود می باشد که بر طرز بیان مساله و سوالات تاثیر بسزایی دارد. به شکل کلی اهداف در هر پژوهش دارای دو قسمت جزئی و کلی می باشد. در این قسمت از مطالب پروپوزال کارشناسی ارشد باید این هدف ها در چند سطر شرح داده شود.

  دیدگاهتان را بنویسید