تعریف پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس(scopus)

 اسکوپوس جزو دومین پایگاه اینترنتی خلاصه‌نویسی و نمایه سازی استنادی از مطالب پژوهش و منابع وب سایت های با کیفیت و معتبر می باشد و یکی از ابزار آلات سریع و کامل برای جستجو محسوب می شود.

  ***پژوهشگر گرامي با تكميل فرم زير با متخصصين و حرفه اي ها در رشته خود ارتباط بگيريد***


  ***كار خود را به متخصصان و حرفه‌اي ها واگذار كنيد***
  ***** پژوهشگر گرامي جهت مشاوره رايگان فرم زير را تكميل نمائيد در كمترين زمان با شما تماس گرفته مي شود! *****


  این پایگاه اطلاعاتی با تعامل بیست و یک موسسه در تمام جهان راه اندازی شده و توانسته رقیب جدی برای موسسات اطلاعات علمی باشد که ۵۰ سال جزوه نمایه های استنادی در جهان محسوب می شود.  پیش از آنکه جستجو در پایگاه اسکوپوس آغاز شود، وب سایت isi نخستین پایگاه اطلاعاتی چند رشته ای بود که بررسی استنادی را ایجاد کرده بود.

   جستجو در پایگاه اسکوپوس  برای محققان نرم افزار ایده آلی در زمینه های متعدد به شما می رود. در کنار این که به خلاصه نویسی مقالات می‌پردازد دارای لیست منابع هر کدام از مقالات می باشد. بدین صورت که امکان محاسبه و بررسی تعداد  استنادات هر مقاله را ایجاد کرده است. علاوه بر این می توان برای کسب هر مقاله در این مجموعه از اینکه این مقاله تاکنون چندین بار از طریق مقالات دیگر مورد استناد واقع شده اطلاع کسب کرد که این امر برای مشخص کردن کیفیت مقاله حائز اهمیت می باشد.

  جستجو در پایگاه اسکوپوس دارای خصوصیات بخصوصی می باشد که یکی از این خصوصیات سیستم بررسی و ارزیابی رویکرد مجلات علمی می باشد.  این پایگاه رویکرد مجلات را به‌  صورت بسیار روان و شفاف به نمایش می گذارد.  به بیان دیگر در کنار جستجو در پایگاه اسکوپوس و دست پیدا کردن به مقالات می توان از فعال ترین نویسندگان، نهادها، مرکزهای پژوهشی مجلات را در هر زمینه موضوع را مشخص و به طبقه بندی کردن پرداخت و رویکرد مجلات علمی را مشاهده کرد.

  جستجو در پایگاه اسکوپوس

  جستجو در پایگاه اسکوپوس

  سیستم بررسی و ارزیابی رویکرد مجلات این امکان را می دهد که کاربران بتوانند ۱۰ مجله را در یک موضوع بخصوص انتخاب کنند.  این گونه اطلاعات به شکل جدول می باشد تا کاربران بتوانند به راحتی رویکرد مجلات را در رابطه با موضوع مورد نظر به جستجو در پایگاه اسکوپوس بپردازند.  موسسات آکادمیک و دولت ها به شدت  به بررسی مجلات علاقه دارند.  اطلاعات سایت این مجموعه از آغاز سال ۲۰۰۷ بیش از ۵۰۰ مجله دوره شده و دارای اعتبار از ۴۰۰۰ ناشر در سرتاسر جهان می باشد.

  پایگاه اسکوپوس در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار و ۸۵۰ مجله علمی، ۲۸ میلیون خلاصه نویسی مطالب، ۲۱ میلیون داده های موجود در این پایگاه اختراع ثبت شده و بیشتر از ۲۷۵ میلیون صفحه وب سایت را شامل می شود.  در حال حاضر این ارقام در این پایگاه رو به افزایش می باشد که کاربران به راحتی می توانند به جستجو در پایگاه اسکوپوس بپردازند.  این پایگاه حوزه هایی در رابطه با علوم زیستی پزشکی و علوم اجتماعی و انسانی و حوزه های علمی دیگر را تحت پوشش خود قرار داده است.

  خصوصیات جستجو در پایگاه اسکوپوس

  یکی از پر اهمیت ترین خصوصیات جستجو در پایگاه اسکوپوس  این می باشد که مقالات بانک اطلاعاتی پزشکی مدلاین را ۱۰۰ درصد پوشش می دهد.  به صورت روزانه این پایگاه در حال آپدیت شدن می باشد.  برای دسترس پیدا کردن به  داده های اسکوپوس باید به پرداخت اشتراک و هزینه بپردازید.

  نحوه جستجو در پایگاه اسکوپوس

   نحوه جستجو در پایگاه اسکوپوس به راحتی امکان پذیر می باشد که صفحه اصلی این پایگاه از چهار بخش تشکیل شده است که شامل موارد زیر می شود:

  ۱. قسمت search(جستجو کردن)

  ۲. قسمت sources: برای مطلع شدن از عنوان های نشریاتی که مقالات در سایت اسکوپوس قرار می گیرد از این گزینه بهره گیری می شود‌.

  ۳. بخش Analytics : برای تجزیه علمی مجلات مربوط به یک رشته بخصوص از این گزینه استفاده می شود.

  ۴. بخش My Alerts : برای استفاده از این قسمت کاربران باید به ثبت نام کردن در این سایت بپردازند که با ثبت‌نام شدن می توانند از امکانات زیر بهره گیری کنند:

  –  به وجود آوردن Alert  از قسمت جستجو ها، Alert  از استنادها به نویسنده و همچنین به مقالات.

  –  ذخیره کردن جستجو ها برای بهره گیری از آنها در دفعات بعد.

  –  ثبت نام کردن در قسمت گرد همایی سایت

  –  به وجود آوردن یک پروفایل شخصی

   با استفاده از گزینه search  امکان چند جستجو مانند: Basic Search ، Author Search ایجاد می شود که هر کدام از آنها دارای فعل های بخصوص خود هستند.

  جستجو در پایگاه اسکوپوس

  جستجو در پایگاه اسکوپوس

  تعریف Basic Search جهت جستجو در پایگاه اسکوپوس

  بخش Basic Search دارای دو قسمت search for و Limit to می باشد.

  بررسی و جستجوی مقدماتی جهت جستجو در پایگاه اسکوپوس

   برای بررسی و جستجو در قسمت بررسی مقدماتی کاربر یک کادر جستجو برای وارد کردن عبارات دارد.  علاوه بر این کادر کاربران دارای با کسی هستند که می‌تواند معین کند که عبارت جستجو در چه قسمت جستجو شود. کادر اول شامل:  کلیه زمینه ها،  اسامی نویسندگان،  عنوان منابع و مقاله،  خلاصه ای از مطالب،  کلمات کلیدی،  وابستگی و منابع،  زبان، کنفرانس ها  می باشد.

   در کادر دوم کاربران می توانند اگر عبارت در جستجوی دیگری را مدنظر دارد وارد کند و یکی از عمل گرهایor ، Not ، and  را مورد انتخاب قرار دهد. در این بخش کاربران می تواند عبارت مد نظر خود را معین کند.

  معین کردن محدوده زمانی(limit to)

   در این بخش کاربران می‌توانند معین کنند که مدرکشان در چه سالی انتشار پیدا کرده یا اینکه در چه زمانی به پایگاه اضافه شده است.

  گزینه Author Search

   اگر به دنبال نویسنده بخصوصی می باشید می توانید از گزینهAuthor Search  بهره گیری کنید.  برای تمایز اسامی نویسندگان با  شماره گذاری واحد ها به کلیه اسناد که از طریق یک نویسنده نوشته شده است استفاده می شود.

  آموزش جستجو در ابسکو

   پایگاه ابسکو یک ناشر ژورنال محسوب نمی‌شود بلکه یکی از پیشتاز های ارائه دهنده وب سایت های جستجوی آنلاین و یکی از کتاب های الکترونیک برای دانشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، نهادها، موسسه‌های دولتی و مدارس می باشد که  آن را خریداری کرده اند.  این پایگاه جزو یکی از اسناد اطلاعاتی ناشران محسوب می‌شود که یکجا به گردآوری آن می پردازد. نحوه آموزش جستجو در ابسکو در دانشگاه‌ها به راحتی صورت می گیرد.

    از این طریق دانشگاه‌ها می‌توانند در عوض خریداری هرکدام از انتشارات با خریداری این پایگاه از مجموعه‌ای از انتشارات استفاده کند که می‌توان به مقالات، کنفرانس ها و گزارش ها اشاره داشت.  این پایگاه جزو عظیم ترین بانک علمی در دنیا محسوب می شود که آموزش جستجو در ابسکو در موسسات پژوهشی و دانشگاه ها طراحی شده است.

   با استفاده از آموزش جستجو در ابسکو کاربران می توانند به اطلاعات بیش از ۱۰ هزار نشریه در کلیه متن ها همراه با چکیده و نمایه بیشتر از ۴۰ هزار نشر های متعدد علمی در زمینه های علوم اجتماعی و انسانی، کامپیوتر، مهندسی و غیره  دست پیدا کنند.

   با آموزش جستجو در ابسکو همچنین می توان به بانک اطلاعاتی مقالات بیشتر از ۶۰۰ نشریه، شناخت کتاب‌ها، بحث و گفت و گو با صاحب نظران در رابطه با زمینه کتابداری به راحتی به آن دسترسی پیدا کرد.

  چگونگی آموزش جستجو در پایگاه ابسکو

   افرادی که سرویس ابسکو را برای جستجوی اطلاعات خود مورد انتخاب قرار می دهد می‌توانند با آموزش جستجو در پایگاه ابسکو به راحتی بعد از ورود به این پایگاه موضوع مد نظر خود را در مورد انتخاب قرار دهند و طبق احتیاجشان یکی از جستجو های ابتدایی تا پیشرفته را  انتخاب کنند.

   یکی از خصوصیات جالب آموزش جستجو در ابسکو این می باشد که کاربران می‌توانند به قدرت این سرویس جهت جستجوی مقالاتی که دارای بیشترین ارتباط با موضوع مورد ارزیابی هستند اشاره داشت.

   از طریق آموزش جستجو در ابسکو می توانید به طراحی محیط جستجو برای پایگاه اطلاعاتی خود بپردازید.

  آموزش جستجوی ساده در ابسکو

   آموزش جستجوی ساده در ابسکو به کاربر کمک می کند تا بتواند کلمات کلیدی مورد نظر خود را در کادر جستجو کند که برای خاص کردن جستجو می تواند از طریق گزینه Search Option استفاده کند.

   آموزش جستجو در ابسکو جزو پر اهمیت ترین قسمت برای کاربران محسوب می شود به دلیل اینکه می توانند از طریق آن به راحتی در پایگاه ها به جستجو بپردازند.

  دیدگاهتان را بنویسید