تعریف مقاله مروری

 در هر مقاله یک یافته جدید علمی به شکل کامل مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این گونه مقالات بین تحقیق های جدید و قدیم مقایسه صورت می‌گیرد و نتیجه آن به شکل دقیق و مفصل شرح داده می شود.

با استفاده از مقاله مروری در یک موضوع پژوهش اشخاص می توانند به درک بهتری برسند و همچنین با گردآوری موضوع پژوهشی به صورت خلاصه به آن نظم می بخشد.

مقاله مروری در حقیقت یک نوع مقاله محسوب می‌شود که در یک موضوع علمی تاریخچه آن را بررسی می‌کند و به ارزیابی بیشتر مقالاتی که در آن کار شده است می پردازد.  به طور مثال شما می خواهید مشاهده کنید که در یک زمینه علمی در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر چه رویدادهایی رخ داده است و یک شناخت کلی  در رابطه با آن پیدا کنید.  به طور نمونه می خواهید مشاهده کنید رشته خودتان میان ده سال اخیر چه پیشرفتی داشته و هزاران پرسش های دیگر در ذهن شما موجود می باشد. پس این گونه تحقیق می تواند  تکامل را در اختیار محققان قرار دهد.

  ***پژوهشگر گرامي با تكميل فرم زير با متخصصين و حرفه اي ها در رشته خود ارتباط بگيريد***


  ***كار خود را به متخصصان و حرفه‌اي ها واگذار كنيد***
  ***** پژوهشگر گرامي جهت مشاوره رايگان فرم زير را تكميل نمائيد در كمترين زمان با شما تماس گرفته مي شود! *****


   مقاله مروری امکان دارد هر مسئله ای را مورد ارزیابی قرار دهد و به صورتی طراحی شده است تا داده هایی که قبلاً به چاپ رسیده است را خلاصه و به بررسی و ارزیابی آن بپردازد. در این گونه مقالات یافته‌های تجربی و تازه به ندرت گزارش خواهد شد.

  این مقاله علم ضروری را در آن موضوع به عنوان یک پیش فرض در نظر می‌گیرد اما به آن نمی‌پردازد و به جای آن به دسته بندی پژوهش های صورت گرفته در آن موضوع  و همچنین دورنمای این موضوع پژوهش را در آینده مورد بررسی و ارزیابی و همچنین به راهکارهای آن می پردازد. همچنین این مقاله روایی معینی دارد که به صورت انتقادی هستند و توصیف های نظری و نوظهوری فراهم می کند.

  گرچه بیشتر داده های گردآوری شده در مقاله مروری به چاپ رسیده است ولی چاپ جدید آن مسئله ای ایجاد نمی کند به دلیل اینکه ماهیت مرور یک اثر معمولاً پذیرفته خواهد شد.

  انجام مقاله مروري

  انجام مقاله مروري

  هدف از مقاله مروری برای انجام پایان نامه

   هدف از مقاله مروری برای انجام پایان نامه ارائه دادن یک موضوع پژوهشی سازماندهی شده و با کیفیت از فعالیت های صورت گرفته در یک موضوع پژوهشی به صورت خلاصه شده می باشد.

  نحوه انتشار مقاله مروری

   در زمان های گذشته  مجلات برتر به انتشار مقالات مروری نمی پرداختند به دلیل اینکه آنها را به عنوان پژوهش اصیل نمی‌دانستند.  بعد ها این شرایط تغییر پیدا کرد به دلیل اینکه سردبیر آن به این نتیجه رسید که یک مقاله مروری با کیفیت بسیار پر استناد می باشد. این استنادات به معنی افزایش شاخص تأثیر بر روی مجلات می باشد.(شاخصی که اکثر نویسندگان آن را راس تصمیمشان برای در نظر گرفتن مجله می دانستند.)

  پس این مقاله از طریق مجلات مورد استقبال قرار می گیرد. در صورتی که نمی توان با نگارش مقاله به حرفه ای شدن رسید بلکه یک یا دو مقاله مروری می تواند تعداد استنادات شخص را بیشتر کند. شخصی که در حرفه خود فعالیت می کند این استنادات مبنایی برای به وجود آوردن سایر شاخص های دیگر می شوند که تنها  استنادات برای ساختار مقاله کافی نمی باشد بلکه باید نویسنده کلیه استنادات را از تمام مقالات قرار دهد.

  چگونه یک مقاله مروری علمی بنویسیم؟

   در مقاله مروری احتیاجی نمی باشد که به تمام جزئیات پرداخته شود.  ولی باید جزئیات کلیه فعالیت‌های صورت گرفته به یک میزان  بیان شود. در مقاله باید اطمینان داشته باشید که کلیه فعالیت‌های صورت گرفته را پوشش می‌دهید و دقت کنید که ساختار مقاله به شکل صحیح نوشته شود.

   ساختار مقاله باید به صورتی باشد که در هر موضوع پژوهشی حداقل ۵ الی ۸ مقاله را به شکل خلاصه درآورید و عقاید خود را در رابطه با شیوه بهره گیری شده هر مقاله و مقایسه کردن آن با سایر شیوه های دیگر بیان کنید.  باید یک بررسی  و ارزیابی کامل در رابطه با فعالیت های انجام شده از چندین نقطه صورت گیرد.  علاوه بر این باید به پیش بینی ها و اعتقادات خود در رابطه با فعالیت‌های آینده بپردازید و تلاش کنید ساختار مقاله شما حرف تازه‌ای برای بیان کردن داشته باشد. در ساختار مقاله باید به نکات زیر اهمیت دهید:

  –   ساختار مقاله باید به گونه‌ای باشد که به قلم خودتان نوشته شود.

  –  هر مطلبی باید منبع آن در مقاله شما بیان شود حتی اگر در مقالات افراد دیگر آمده باشد.  نوشتارهای علمی اصیل نقش پراهمیتی در ساختار مقاله دارند‌. به همین خاطر جامع بودن  استناد های ایجاد شده یک امر ضروری محسوب می شود.

  – برای شناسایی کردن نوع تحقیق به جز مطالعه حتماً باید تجربه علمی در این رابطه صورت گرفت.

  انواع مقاله مروری

   مقاله مروری دارای انواع متعددی می باشد که شامل موارد زیر می شود:

  ۱.  مرور روایتی

  ۲.  مرور هدفمند

  ۳.  فراتحلیل

   هر کدام از این گونه مقالات از لحاظ ساختار مقاله دارای تشابهاتی با یکدیگر هستند.

  چگونه مقاله مروری پیدا کنیم؟

  برای مقالات مروری می توان از روش های زیر استفاده کرد:

   جستجو کردن در پایگاه هایی مانند

  – پایگاه ACM

  – پایگاه های IEEE

  – پایگاه Springer

  – پایگاه Science Direct

  – پایگاه Googel Scholar

   روش انتخاب مقالات انجام شده:

  –  سعی کنید ساختار مقاله شما به صورتی باشد که به موضوع ربط داشته باشد.

  –  مقالاتی را در مورد انتخاب قرار دهید که بتوانید به راحتی آن را درک کنید. مقاله  ژورنال های معتبر را می‌توان به راحتی درک کرد.

  –  با مطالعه کردن هر مقاله تعدادی مقالات در رابطه با موضوع خود می‌توانید به دست آورید. این مقالات می‌توانند به ساختار مقاله شما کمک کنند.

  – در آغاز کار تلاش کنید مقالات ژورنال های معتبر ISI را شناسایی کنید و بعد از آن مقالات کنفرانسی را مورد مطالعه قرار دهید.

  –  نخستین مقالات را در رابطه با موضوع مورد نظر خود پیدا کنید.

  –  ارتباط میان مقالات متعدد را پیدا کنید به دلیل این که این امر می‌تواند شما را در ارائه طبقه‌بندی  ساختار مقاله مطلوب کمک کند.

  ساختار مقاله چیست؟

   هر کدام از مقالات از در کنار هم قرار گرفتن سایر مقالات ایجاد نمی شود.  اجزای تشکیل دهنده ساختار مقاله با اجزای مقاله تجربی دارای شباهت ها و تفاوت هایی هستند.  پر اهمیت ترین این تفاوت ها در بدنه اصلی مقاله می باشد.  بدنه اصلی مقاله تجربی شامل: مقدمه، روش ها و شیوه ها، نتایج و بحث و گفت و گو می باشد. در صورتی که ساختار اصلی در مقاله مروری شامل: مقدمه، ترکیب نتایج و نتیجه گیری می باشد.

  انجام مقاله مروري

  انجام مقاله مروري

  ساختار مقاله مروری

   در این بخش دانشجویان باید به شکل خلاصه شیوه جستجوی خود را برای کسب کردن مقالات یادداشت کنند.  به طور مثال: در چه پایگاه اطلاعاتی به جستجو کردن پرداخته اید؟ از چه نوع کلمات کلیدی بهره‌گیری کرده‌اید؟  روش های اصلاح جستجوی شما چیست؟  علاوه بر این خلاصه‌ای از عوامل و شیوه‌های هر کدام از مقالات را یادداشت کنید.  در این قسمت همچنین به ارائه تکنیک های مورد ارزیابی شده طبق دسته بندی ارائه شده بپردازید.

  هر دسته از دسته ‌بندی‌های موجود یا هر قسمت را به شکل جداگانه در مقاله خود قرار دهید.  موسسات پیشرو در رابطه با موضوع مورد ارزیابی را معین کنید و به تجزیه و تحلیل مشکلاتی که هنوز برطرف نشده اند بپردازید.

  مقاله مروری کنفرانسی

   مقاله مروری کنفرانسی مقاله ای می باشد که در یک کنفرانس ارائه می شود.  مقالات تایید شده در یک کنفرانس به عنوان مقاله کنفرانس نامیده می شوند.  در این گونه کنفرانس‌ها اشخاصی که در زمینه بخصوصی مشغول تحقیق هستند  به تبادل اطلاعات می پردازند.

  دیدگاهتان را بنویسید